Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Xiaomi Redmi 9 Prime Note
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 9 Prime Note
View Offer -
Redmi 9 Prime Note
View Offer -
Redmi 9 Prime Note
View Offer -
Redmi 9 Prime Note
View Offer
Xiaomi Redmi 9 Prime Note Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| BODY | |
| Dimensions | 163.32 x 77.01 x 9.10 |
| Weight | 198 g |
| Colors | Space Blue, Mint Green, Matte Black, Sunrise Flare |
| Material | plastic back, plastic frame |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.53 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16 Millions colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 |
| PPI | 394 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Gorilla Glass |
| PLATFORM | |
| CPU | 2GHz octa-core |
| Chipset | Mediatek Helio G80 |
| GPU | Mali G76 MP6 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | microSD, up to 512 (dedicated slot) |
| OS | Android 10, MIUI 11 |
| CAMERA | |
| Main Quad | 13-MP (f/2.2) 8-MP (f/2.2) 5-MP (f/2.4) 2-MP |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8MP, (f/2.0) |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 5020 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm jack Active noise cancellation with dedicated mic |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| GPS | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









