Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
ZTE Blade V70
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
ZTE Blade V70
View Offer
ZTE Blade V70 Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| BODY | |
| Dimensions | 165.8 x 77.8 x 8.9 mm (6.53 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Colors | Aurora Glamour |
| Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc Tiger T618 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MP4 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC |
| YOU | Android 15 |
| CAMERA | |
| Main Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 16mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Brother | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









