Trending
- Looking Ahead to 2017: 15 Vaping Experts Weigh In on the Future of E-Cigs
- What to Do If You Forget Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The Configuration of Honor 20 Pro has been Revealed: Snapdragon 7 Gen 3 Chip, 10100mAh Battery
- BlitzWolf BW-V12 Smart AI Projector Review: Transform Your Home Entertainment
- HAILESI S123E Gaming Display Review: Elevate Your Portable Gaming Experience
- MESWAO B1 Tablet PC Review: Power, Performance, and Portability in One Device
- VAPORESSO Unveils XROS 6: Redefining MTL Efficiency with Industry-First 60-Second Smart Prime Technology
- NEXA Ultra vs Beri Cliq: Which Disposable Vape Offers Better Value?
ZTE Axon 40 Ultra Aerospace Edition
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ZTE Axon 40 Ultra Aerospace Edition
View Offer
ZTE Axon 40 Ultra Aerospace Edition Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Axon 40 Ultra Aerospace Edition |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 163.2 x 73.5 x 8.4 mm (6.43 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Colors | Black, White, Blue |
| Body Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1500 nits (peak) |
| Resolutions | 1116 x 2480 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 400 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – Europe HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 – Europe 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 66 – International |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 28, 38, 40, 41, 78 SA/NSA – Europe 1, 2, 3, 5, 7, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA – International |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.6, 35mm (standard), 1/1.7″, PDAF, Laser AF, OIS 64 MP, f/3.5, 91mm (periscope telephoto), 1/2″, PDAF, OIS, 3.5x optical zoom (vs. 26mm cam) 64 MP, f/2.4, 16mm (ultrawide), 1/1.7″, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, HDR10, 10?bit video |
| Front Dual | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8″, 1.22µm, under display HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12, MyOS 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 80W Quick Charge 4+ USB Power Delivery 3.0 with PPS |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









