Trending
- Xiaomi 17 Max Smartphone Released: 8000mAh battery, 20-megapixel Leica main camera
- What is the best choice: hiring an in-house developer or outsourcing?
- The online gaming industry experiences significant growth during the lockdown
- Essential Guide to Wood Carving
- Mspy App offers a comprehensive and essential suite of parental control utilities
- What Should I Do if the Wireless Network Connection of the Notebook Fails? – A Step-by-Step Troubleshooting Guide
- Global Mobile Sports Betting statistics
- What is Virtual Gambling Industry: The Consequences Of A Total Lockdown
ZTE Nubia Z60 Fold
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Nubia Z60 Ultra
View Offer -
Nubia Z60 Ultra
View Offer -
Nubia Z60 Ultra
View Offer
ZTE Nubia Z60 Fold Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Z60 Fold |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 162.9 x 72.9 x 8.5 mm or 8.7 mm |
| Weight | 197 g or 199 g (6.95 oz) |
| Colors | Black, Silver, Mint |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, glass back or eco leather back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 7.3 inches |
| Type | Super AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1000 nits |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 64 MP, f/1.6, 35mm (standard), 1/1.7″, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 14mm, 116? (ultrawide), AF |
| Features | Ring-LED flash (4 LEDs), panorama, HDR |
| Videos | 8K, 4K |
| Front | 16 MP, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 1 |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 780 |
| RAM | 8GB / 12GB / |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 100W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes, that |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









