Trending
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
Realme X5
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme X5
View Offer -
Realme X5
View Offer -
Realme X5
View Offer
Realme X5 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Realme X5 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | March, 2021 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Colors | White, Blue |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 399 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 120Hz refresh rate |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 64 MP, (wide) 12 MP, (telephoto) 8 MP, (ultrawide) 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR. panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@960fps; gyro-EIS |
| Front | 16 MP, (wide) 8 MP, (ultrawide) |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 865+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charg | Fast battery charging 65W |
| Wireless Charg | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeckm Dolby Atmos |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









