Trending
- Uwell Caliburn G5 Pod System Kit Review-Sleek, Powerful, Everyday Vaping
- Justfog Glent Pod Mod Kit Review: Compact Power and Smooth Vaping Performance
- How to Fix a Malfunctioned 2026 Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- The Global New Tobacco Industry Gathers in Prague. EVO NXT 2026 officially Kicks off Today.
- Rendering images of Samsung Galaxy A27 smartphone have been Released: punch-hole display, Snapdragon 6 Gen 3 chip
- OPPO Find X9s Pro mobile phone parameter summary: 6.32-inch straight screen, MediaTek 9500, launch on April 21st
- Huawei Pura X Max, a horizontally wide foldable phone, is the first to feature the new Xiaoyi companion AI
- Honor WIN H7 real machine Display: The appearance is More in Line with the Style of Traditional Gaming Laptops. It will be Released on April 23rd
Vivo X90
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo X90
View Offer -
Vivo X90
View Offer -
Vivo X90
View Offer
Vivo X90 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | X90 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, March |
| BODY | |
| Dimensions | 160.1 x 75.4 x 7.6 mm |
| Weight | 181 g |
| Colors | Blue; other colours |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.56 inches |
| Type | Super AMOLED |
| Resolutions | 1080 x 2376 pixels |
| PPI | 398 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 40 MP, (wide), PDAF 12 MP, f/1.8, 50mm (telephoto), 1/2.93″, 1.22µm, PDAF, 2x optical zoom 12 MP, (ultrawide) 12 MP |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Pixel Shift, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Front | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Exynos 2100 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.9 GHz & 3×2.8 GHz & 4×2.2 GHz) |
| GPU | Mali-G78 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 44W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck 32-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NavIC |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








