Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
Vivo NEX 4 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo NEX 4 5G
View Offer -
Vivo NEX 4 5G
View Offer -
Vivo NEX 4 5G
View Offer
Vivo NEX 4 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | NEX 4 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | Exp 2021, May |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, Blue |
| Body Material | aluminum frame, Front glass Plastic body |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.41 inches (83.9% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19:9 ratio |
| PPI | 402 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G NSA / Sub6 / mmWave; N41/N78 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | Triple |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Videos | 2160p@60fps, 1080p@240fps, 720p@960fps, HDR, dual-video rec. |
| Front Dual | Single |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM855 Snapdragon 855+ |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| RAM | 8/12GB |
| Storage | 128 / 256GB |
| Card Slot | microSD, up to 256GB (Dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging 44W (50% in 15 min, 100% in 45 min) Fast battery charging 22.5W – 6/128 GB version |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (Under Display), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE EDR aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









