Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
Google Pixel Folding
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Google Pixel Folding
View Offer -
Google Pixel Folding
View Offer
Google Pixel Folding Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pixel folding |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, December |
| BODY | |
| Dimensions | 154.4 x 72.3 x 10.4 mm (6.08 x 2.85 x 0.41 in) |
| Weight | 241 g (8.50 oz) |
| Colors | black |
| Body Material | Glass front, ceramic/glass back, titanium alloy frame (TC4) |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 7.92 inches |
| Type | Flexible Super AMOLED capacitive touch screen ,16M colors |
| Resolutions | 2088 x 2250 pixels |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 – China |
| 5G | 41, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.7, (wide), 1/1.33″, 0.8µm, PDAF, Laser AF 12 MP, f/2.0, 54mm (telephoto), 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, 2x optical zoom 20 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/2.8″, 1.0µm, Laser AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 6K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/120/240fps, 1080p@960fps |
| Front | No – uses main camera Dual-LED flash, HDR, panorama 3240p@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/120/240fps, 1080p@960fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | Octa-core (1×2.96 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









