Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
Honor Magic X Foldable Phone
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Magic X Foldable Phone
View Offer -
Honor Magic X Foldable Phone
View Offer
Honor Magic X Foldable Phone Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Mate X Foldable Phone |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, June |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 161.8 x 145.8 x 8.2 mm Folded: 161.8 x 74.6 x 14.7 mm |
| Weight | 295 g (10.41 oz) |
| Colors | Black, White, Light Blue, Rose Gold |
| Body Material | Plastic front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 8.0 inches |
| Type | Foldable OLED, 90Hz |
| Resolutions | 2200 x 2480 pixels Cover display: 6.45″, OLED, 90Hz, 1160 x 2700 pixels |
| PPI | 413 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28″, 1.22µm, omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS 12 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/4.4, 240mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 10x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), AF |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.2, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | Octa-core (1×3.13 GHz Cortex-A77 & 3×2.54 GHz Cortex-A77 & 4×2.05 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G78 MP24 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging 55W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, 32-bit/384kHz audio, Dolby Atmos sound, Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









