Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Samsung Galaxy Tab S10 Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy Tab S10 Lite
View Offer
Samsung Galaxy Tab S10 Lite Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Tab S10 Lite 5G |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, August |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Silver, Gray, Blue |
| Body Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | Nano SIM + eSIM |
| Water & Dust | Stylus IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 11.0 inches |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 144Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1440 x 2304 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 249 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | Best Face |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Front Single | 12 MP, f/2.4, (ultrawide) 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, One UI 7 |
| Chipset | Exynos 1580 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.9 GHz Cortex-A720 & 3×2.6 GHz Cortex-A720 & 4×1.9 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Xclipse 540 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired, QC2.0 |
| Wireless-Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No Tuned by AKG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) Circle to Search |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, magnetic connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









