Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Doogee T10
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee T10
View Offer
Doogee T10 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | T10 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, November |
| BODY | |
| Dimensions | 7.5 mm Thinkness |
| Weight | 430 g |
| Colors | Silver, Black, Blue |
| Body Material | Titanium Alloy and Polycarbonate |
| SIMs | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 10.1 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1200 x 1920 pixels |
| PPI | 264 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13MP 2MP |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 |
| Chipset | Unisoc T606 |
| CPU | Octa-Core 1.3 Ghz 4×1.3 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSD |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8300 mah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 18W |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (Rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BEIDOU |
| USB | USB Type-C port |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









