Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Motorola Moto X50 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Moto X50 5G
View Offer -
Motorola Moto X50 5G
View Offer -
Motorola Moto X50 5G
View Offer
Motorola Moto X50 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto X50 5G |
| Status | Cooming Soon |
| Release Date | 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 161.3 x 73.9 x 8.5 mm |
| Weight | 196 g |
| Colors | Black, Blue, Gray, White |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Splash and dust resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1250 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/2.0, (primary), 1/1.22″, 0.64µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 117? (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm, AF 12 MP, f/1.6, (telephoto) |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@960fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Front | 60 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8″, 0.61µm 60 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8″, 0.61µm, under display HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno |
| RAM | 12GB / 18GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh, non-removable |
| Removable | No |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Ready For 3.5 support |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









