Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Motorola Edge Plus 2023
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Edge Plus 2023
View Offer -
Motorola Edge Plus 2023
View Offer -
Motorola Edge Plus 2023
View Offer
Motorola Edge Plus 2023 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Edge Plus 2023 |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2023, April |
| BODY | |
| Dimensions | 163.1 x 76 x 8.8 mm |
| Weight | 192 g (6.91 oz) |
| Colors | Cosmos Blue, Stardust White |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | OLED, 1B colors, 165Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 396 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.55″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 114? (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm 12 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Videos | 8K@24fps, 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Front Dual | 60 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8″, 0.61µm or 60 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8″, 0.61µm, under display HDR 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging 120W, 100% in 35 min (advertised) Fast wireless charging 15W Reverse wireless charging 5W |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Ready For support |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.4 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









