Trending
- Huidun PT10 2026 Smart Projector Now on Flash Sale at Amazon
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
TCL Ion X 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
TCL Ion X 2
View Offer
TCL Ion X 2 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | TCL |
| Model | Ion X 2 |
| Status | Coming soon |
| Released | 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 75.2 x 8.9 mm (6.16 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 177.4 g (6.24 oz) |
| Colors | Black |
| Material | – |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water/Dust | Splash Support |
| DISPLAY | |
| Size | 6.0 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| PPI | 268 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 2, 4, 5, 12, 25, 26, 41, 66, 71 |
| 5G | – |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP, (wide) 1/3.06″, 1.12µm, PDAF |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front Dual | 5 MP, (wide) 1/5.0″, 1.12µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android, TCL UI |
| Chipset | Mediatek MT6762G Helio G35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A53 & 4×1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 3GB / 4GB |
| Storage | 32GB / 64GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3400 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 10W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Accelerometer Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









