Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Realme GT Neo 5 240W 1TB ROM
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme GT Neo 5
View Offer
Realme GT Neo 5 240W 1TB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realm |
| Model | GT Neo 5 240W 1TB ROM |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, February |
| BODY | |
| Dimensions | 163.9 x 75.8 x 8.9 mm (6.45 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Colors | Purple, Black, White |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) Illuminated RGB (on the back) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.74 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1400 nits (peak) |
| Resolutions | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 451 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/3.3, 20mm (microscope) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.5, 25mm (wide), 1/3.09″, 1.0µm HDR, panorama 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, Realme UI 4.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-po |
| Capacity | 4600 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 240W wired, 1-50% in 4 min, 1-100% in 10 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes (dual side) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









