Trending
- Best AI Face Swap Video Tools in 2026: Quick Answer
- Huidun PT10 2026 Smart Projector Now on Flash Sale at Amazon
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
Nokia C120
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Nokia C120
View Offer
Nokia C120 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Nokia |
| Model | C120 |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2024, June |
| BODY | |
| Dimensions | 160.8 x 74 x 8.5 mm |
| Weight | 182 g (6.07 oz) |
| Colors | Gray |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) |
| Water&Dust | Splash and dust resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.4 inches |
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Resolutions | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 273 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700 / 1900 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 16 MP, (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP Yes |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P28 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A53 & 4×1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 10W wired |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Accelerometer, proximity, barometer |
| Bluetooth | 5.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









