Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
OnePlus 14
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus 14
View Offer -
OnePlus 14
View Offer
OnePlus 14 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | 14 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, December |
| BODY | |
| Dimensions | 163.3 x 75.8 x 9.2 mm (6.43 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 212 g (7.76 oz) |
| Colors | Flowy Emerald, Silky Black, Silver |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 3), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (2x Nano-SIM, eSIM, dual stand-by) or Dual SIM (2x Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP69, waterproof and dustproof |
| DISPLAY | |
| Size | 6.82 inches |
| Type | LTPO5 AMOLED, 1B colors, 144Hz, Dolby Vision, HDR10+, 600 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Resolutions | 1440 x 3168 pixels |
| PPI | 510 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 4 Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 – India, China CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.43″, 1.12µm, multi-directional PDAF, OIS 64 MP, f/2.6, 70mm (periscope telephoto), 1/2.0″, 0.7µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 64 MP, f/2.2, 14mm, 114˚ (ultrawide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF |
| Features | Hasselblad Color Calibration, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, Auto HDR, gyro-EIS, Dolby Vision |
| Front | 50 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm Auto-HDR, panorama 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 5×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 780 |
| RAM | 12GB / 16GB / 24GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, PD, QC, 1-100% in 26 min (advertised) 50W wireless, 1-100% in 55 min (advertised) 10W reverse wireless |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.5, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes, eSE, HCE |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









