Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
Realme 14 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme 14 Pro
View Offer
Realme 14 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | 14 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, September |
| BODY | |
| Dimensions | 159.8 x 72.9 x 7.9 mm |
| Weight | 172 g (6.42 oz) |
| Colors | Mirror Blue, Mirror Silver |
| Body Material | Black, Orange |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 411 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 25mm (wide), 12 MP, f/2.4, (depth) 8 MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front | 20 MP, f/2.5, 25mm (wide) Panorama, HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8300 |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 65W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









