Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
Vivo V30
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo V30
View Offer
Vivo V30 12GB RAM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | V30 12GB RAM |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, February |
| BODY | |
| Dimensions | 164.4 x 75.1 x 7.5 mm |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colors | Bloom White, Waving Aqua, Lush Green, Noble Black |
| Body Material | Glass front, plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP54, dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | AMOLED, HDR10+, 120Hz, 2800 nits (peak) |
| Resolutions | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 453 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Schott Alpha |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.55″, PDAF, OIS 50 MP, 119˚ (ultrawide), AF |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), AF Dual-LED flash, HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, Funtouch 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.63 GHz Cortex-A715 & 3×2.4 GHz Cortex-A715 & 4×1.8GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W wired, PD, 100% in 48 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeakers Yes 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









