Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
TCL 501
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
TCL 501
View Offer -
TCL 501
View Offer
TCL 501 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | TCL |
| Model | 501 |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, February |
| BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 74.9 x 9.7 mm (6.16 x 2.95 x 0.38 in) |
| Weight | – |
| Colors | Black, Glacial Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.0 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 540 x 1092 pixels |
| PPI | 203 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 5 MP, f/2.2 |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 2 MP, f/2.8 720p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 (Go edition) |
| Chipset | Mediatek Helio G36 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A53 & 4×1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5010 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 10W wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes<br>3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









