Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
TCL 50 SE 256GB ROM
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
TCL 50 SE 256GB ROM
View Offer -
TCL 50 SE 256GB ROM
View Offer
TCL 50 SE 256GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | TCL |
| Model | 50 SE 256GB ROM |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, February |
| BODY | |
| Dimensions | 168.2 x 75.5 x 8.1 mm (6.62 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Colors | Midnight Blue, Space Gray |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | IPS LCD, 550 nits (typ) |
| Resolutions | 1080 x 2460 pixels |
| PPI | 396 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4″, 1.12µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, planned upgrade to Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G88 (12nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5010 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired, 50% in 30 min (advertised) |
| COMMONS | |
| Sound | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









