Trending
- iQOO Pad6 Pro Tablet Released: 5th generation Snapdragon 8 supreme edition+4K gaming screen
- iQOO 15T smartphone Released: MediaTek 9500 Monster chip + 8000mAh battery
- Yesido EC29 25W Electric Coffee Grinder Review: Fresh Coffee Anytime, Anywhere
- MJX HYPER GO 16218 RC Car Review: High-Speed Thrills in Full Proportional Control
- GGIRC G101 RC Quadcopter Review at $39.99: Cutting-Edge Aerial Performance in a Foldable Design
- QCY N20 TWS Bluetooth V6.0 Earphones Review: High-Fidelity Sound Meets Smart Convenience
- NEXA FLEX 40000 VS IPLAY ENGINE 45000 Quick Comparison
- JNR Lila Kiss⁺ 46K+ Puffs Refillable Vape Kit Review: Redefining Long-Lasting Vaping
Samsung Galaxy Z Fold 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Samsung Galaxy Z Fold 2 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Fold 2 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2020, September |
| BODY | |
| Dimensions | 161.9 x 73.7 x 7.8 mm (6.37 x 2.90 x 0.31 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colors | Blue, silver, gold, pink and black |
| Body Material | – |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 8.0 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 525 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 HDR10+ Always-on display 120Hz |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NAS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64MP, 16MP, 12MP |
| Features | Leica optics, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 3240p@30fps, 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, HDR10+, dual-video rec., stereo sound rec., gyro-EIS & OIS |
| Front Dual | 16 MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10.0; One UI 2 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| CPU | Octa-core (2×2.73 GHz Mongoose M5 & 2×2.60 GHz Cortex-A76 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) – Global
Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) – USA |
| GPU | Mali-G77 MP11 – Global Adreno 650 – USA |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB/512GB |
| Card Slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) – dual SIM model only |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 45W |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2, ANT+, Bixby natural language commands and dictation, Samsung DeX (desktop experience support) |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









