Trending
- SMOK Arco Nano Pod System Kit Review: Compact Power Meets Smart Pod Performance
- Vape Master Settlement: A New Strike Against Vaping?
- Fumo International has launched the LEVIA nicotine heated cigarette cartridge, emphasizing zero tobacco and bubble bead flavors.
- Google Pixel 11 series phones’ Tensor G6 chip leak: 7-core CPU, using GPU from 5 years ago
- Motorola Moto G87 Smartphone Rendering Image has been Revealed
- Samsung Galaxy S26+ Review: Balanced Power in a Slim Flagship
- Renderings of Motorola Razr 70+ Foldable Phone have been Released
- Is the Honor X16 Plus Worth It? Full Real-World Review
Samsung Galaxy Z Fold 6 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy Z Fold 6 Ultra
View Offer -
Samsung Galaxy Z Fold 6 Ultra
View Offer
Samsung Galaxy Z Fold 6 Ultra Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Fold 6 Ultra |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, May |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 155.1 x 130.1 x 6.3 mm Folded: 155.1 x 67.1 x 14.2-15.8 mm |
| Weight | 263 g (9.28 oz) |
| Colors | Graygreen, Phantom Black, Beige, Burgundy |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| SIMs | Up to two Nano SIM and one eSIM |
| Water & Dust | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Armour aluminum frame with tougher drop and scratch resistance (advertised) Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 7.6 inches |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Resolutions | 1812 x 2176 pixels Cover display: Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, Corning Gorilla Glass Victus+ 6.2 inches, 904 x 2316 pixels, 23.1:9 ratio |
| PPI | 374 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 123, 12mm (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10+ |
| Front Dual | 4 MP, f/1.8, 26mm (wide), 2.0µm, under display Cover camera: 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3″, 1.22µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| WirelessCharging | Fast wireless charging Reverse wireless charging |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Bixby natural language commands and dictation Samsung DeX (desktop experience support) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) Ultra Wideband (UWB) support |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









