Trending
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
ZTE Nubia Focus 3
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ZTE Nubia Focus 3
View Offer
ZTE Nubia Focus 3 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Focus 3 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, December |
| BODY | |
| Dimensions | 165 x 76.1 x 8.4 mm (6.50 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colors | Black, Gold |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.68 inches |
| Type | IPS LCD, 144Hz |
| Resolutions | 1080 x 2480 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 393 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 108 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 12 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 32 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Unisoc T818 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.2 GHz Cortex-A76 & 3x Cortex-A76 & 4x Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint; unspecified sensors |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Wi Fi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









