Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- Suonon Switch 80K Disposable Vape Review–80,000 Puff Capacity & Mesh Coil Performance
- ASDF Chroma maintains the “cassette” appearance characteristic of the brand, and its closed Pod model focuses on light effect interaction.
- Why Is RETEVIS EZTALK Becoming the “Second Pillar” of the RETEVIS Brand?
Oppo Reno 12F
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Reno 12F
View Offer
Oppo Reno 12F Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Reno 12F |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, February |
| BODY | |
| Dimensions | 161.1 x 74.7 x 7.5 mm |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Colors | Palm Green, Ocean Blue, Coral Purple |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.72 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 800 nits (HBM), 950 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 394 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Panda glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm Panorama, HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.6 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-P0 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 68W wired, PD2.0, QC3, 100% in 48 min (advertised) Reverse wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









