Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
iQOO Z10 Turbo Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iQOO Z10 Turbo Pro
View Offer
Vivo iQOO Z10 Turbo Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | iQOO Z10 Turbo Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, April |
| BODY | |
| Dimensions | 158.9 x 73.5 x 7.8 mm |
| Weight | 175 g |
| Colors | Norway Blue, Pacific Night |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68, dust and water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.82 inches |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 4500 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 453 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF, OIS 32 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 32 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Elite (SM8735) |
| CPU | Octa-core (1×3.21 GHz Prime core & 3×3.01 GHz cores & 2×2.80 GHz cores & 2×2.02 GHz cores) |
| GPU | Adreno 825 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Si/C |
| Capacity | 6500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 100W wired, 1-50% in 25 min |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









