Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
Apple iPad Pro 13 2025
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Apple iPad Pro 13 2025
View Offer
Apple iPad Pro 13 2025 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | iPad Pro 13 2025 |
| Status | Coming Soon |
| Released | 2025, May |
| BODY | |
| Dimensions | 281.6 x 215.5 x 5.0 mm |
| Weight | 570 g |
| Colors | Space Gray, Silver, Rose Gold, Green, Sky Blue |
| Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | Nano SIM, eSIM |
| Water/Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 13 inches |
| Type | Liquid Retina XDR 2, mini-LED LCD, ProMotion 2.0, HDR10+, Dolby Vision, 120Hz, 1800 nits peak brightness |
| Resolutions | 2304 x 3072 pixels, 4:3 ratio |
| PPI | 280 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Ceramic Shield with anti-reflective coating |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave – USA SA/NSA/Sub6 – International |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 16 MP (wide), dual pixel PDAF, OIS TOF 3D LiDAR scanner (depth) |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, Smart HDR 5, Night Mode Pro |
| Videos | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS |
| Front | 12 MP, f/2.4, 122˚ (ultrawide) HDR, portrait mode, Face ID improvements 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | iPadOS 19 |
| Chipset | Apple M4 |
| CPU | 12-core (8 performance + 4 efficiency cores) |
| GPU | Apple GPU (12-core graphics) |
| RAM | 16GB / 24GB |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB, 2TB, 4TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 40.5 Wh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 35W wired charging MagSafe for iPad support |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers |
| Sensors | Fingerprint (top-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, EDR |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| USB | USB Type-C 5 (Thunderbolt 4), DisplayPort, magnetic connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









