Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Motorola Moto G Power 5G 2026
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Moto G Power 5G 2026
View Offer
Motorola Moto G Power 5G 2026 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G Power 5G 2026 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Exp Release on January, 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | 166.62 x 77.10 x 8.72mm (6.56 x 3.04 x 0.34 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Colors | Slate Gray, Red, and Leaf Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 6), silicone polymer (eco leather) back, plastic frame |
| SIMs | Nano SIM, eSIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 certified for dust and water resistance MIL-STD-810H certified for durability |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1,000-nit peak brightness |
| Resolutions | 1080 x 2388 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 390 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 |
| 5G | 2, 5, 7, 12, 14, 25, 26, 29, 30, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.61µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front | 20 MP, f/2.4, (wide), 1.0µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MP2 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5200 mAh |
| Removable | No |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired 15W wireless |
| wireless charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









