Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Realme C75x
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme C75x
View Offer
Realme C75x Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | C75x |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, March |
| BODY | |
| Dimensions | 165.7 x 76.2 x 8 mm (6.52 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Colors | Coral Pink, Oceanic Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP69 rating (dust, water, and drop resistance) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.72 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 580 nits (typ), 690 nits (HBM) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 392 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | ArmorShell glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Chipset | Mediatek Helio G92 Max |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz |
| GPU | – |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 5600 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with dual speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Unspecified |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









