Trending
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
Realme Neo 7x 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme Neo 7x 5G
View Offer
Realme Neo 7x 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | Neo 7x 5G |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Expected 2025, February |
| BODY | |
| Dimensions | 163.15 x 75.65 x 7.97 mm |
| Weight | 194 grams |
| Colors | Black, Blue, Silver |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR, 1600 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Resolutions | 2400 x 1080 pixels |
| PPI | 450 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Crystal Armor glass HDR image support |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.95″, PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, 16mm, 112˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide) panorama 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, Realme UI 6.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.4 GHz Cortex-X4 & 3×2.85 GHz Cortex-X4 & 4×2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Adreno 810 |
| RAM | 6GB / 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC, GLONASS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Infrared Port | Yes |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









