Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Honor Watch 5 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Watch 5 Ultra smartwatch
View Offer
Honor Watch 5 Ultra Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Watch 5 Ultra |
| Status | Available |
| Release date | 2025, March 02 |
| BODY | |
| Dimensions | 46.3 x 46.3 x 11.4 mm (1.82 x 1.82 x 0.45 in) |
| Weight | 51.8 g (1.83 oz) |
| Colors | Black, Brown |
| Body Material | Glass front, titanium alloy frame (grade 5), polymer fiber back |
| SIMs | No |
| Water/Dust | IP68 dust tight and water resistant 5 ATM/50m ECG certified |
| DISPLAY | |
| Size | 1.5 inches |
| Type | LTPO AMOLED |
| Resolutions | 466 x 466 pixels |
| PPI | 310 ppi density |
| Multi touch | Yes Always-on display |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | THAT |
| 3G | THAT |
| 4G | THAT |
| 5G | No |
| Speed | No |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | Proprietary OS |
| Chipset | No |
| CPU | No |
| RAM | No |
| Internal | 8GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 5480 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Fast Charging | Wireless charging |
| Wireless Charging | Yes |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, SpO2 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| USB | No |
| Wi-Fi | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









