Trending
- Starting from 1999 yuan, Honor X80i is officially launched: metal frame, 7000mAh large battery, 6-year durability
- It is Reported that Vivo Pocket is expected to be released in Q3 and will come with a combination plan for the X500 series.
- SHRC AE20 GPS 5G RC Quadcopter Review: A High-Tech Drone for Aerial Excellence
- NBCP 736F for PS5 Controller Wired Gamepad Review: The Ultimate Gaming Experience with Precision and Style
- HUAWEI FreeBuds 7i TWS Bluetooth Earbuds Review: The Ultimate Blend of Performance and Convenience
- V380PRO Tri-Lens WiFi IP Security Camera Review: The Future of Smart Surveillance
- Maskking Somo vs Maskking Camo: Which Pod Is Better in 2026?
- Vaporesso VIBE SE 2 vs SP2S Touch: Best Beginner Pod System in 2026
Vivo T4R Smartphone
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo T4R Smartphone
View Offer
Vivo T4R Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | T4R |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, July 31 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.3 x 76.7 x 7.4 mm (6.43 x 3.02 x 0.29 in) |
| Weight | 183.5 g (6.49 oz) |
| Colors | Arctic White, Twilight Blue |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| DISPLAY | |
| Size | 6.77 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, 1300 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2392 pixels |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Diamond Shield Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.5, (wide) 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, up to 2 major Android upgrades, Funtouch 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5700 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 44W wired Reverse wired Bypass charging |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








