Trending
- How to Change Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
- Huawei Pura 90 series real phone is unveiled: Gradient color returns! Unique rear camera design
- It is Reported that the New Snapdragon 8 Elite Gen6 Pro Model of a Certain Factory has a 6.9-inch Straight Screen
- OnePlus Ace6 Supreme Edition Phone has been Officially Announced to be Released on April 28th
- MONSTER C01 Gen2 TWS Earbuds Review at $17.99: The Future of Wireless Audio and Translation
- YCRC A189 GPS 5G WiFi FPV RC Drone Review at $59.99: The Ultimate Foldable Drone for Aerial Adventures
- JXC SP4301 Official Licensed Supra RTR 1/43 4WD Drift RC Car Review: A Mini Racing Beast for Hobbyists and Collectors
Vivo X60 Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo X60 Lite
View Offer -
Vivo X60 Lite
View Offer -
Vivo X60 Lite
View Offer
Vivo X60 Lite Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | X60 Lite |
| Status | Rumor |
| Release Date | December, 2020 |
| BODY | |
| Dimensions | 159.3 x 75.2 x 8.7 mm (6.27 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 190.2 g (6.70 oz) |
| Colors | Nebula Blue, Jade Black |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.38 inches |
| Type | AMOLED capacitive touch screen ,16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 404 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.06″ 1.0µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10, Funtouch 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 18W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








