Trending
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Shop
- E-cigar NEW
- Realme Watch 5
Realme Watch 5
Offers
-
Realme Watch 5
View Offer
Realme Watch 5 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | Watch 5 |
| Status | Coming soon |
| Release date | 2023 December |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, Titanium |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIMs | No |
| Water/Dust | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m) |
| DISPLAY | |
| Size | 1.97 inches |
| Type | AMOLED, 600 nits (peak) |
| Resolutions | 390 x 450 pixels |
| PPI | 302 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | No |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | Proprietary OS |
| Chipset | No |
| CPU | No |
| RAM | No |
| Internal | No |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 460 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Fast Charging | Wireless charging |
| Wireless Charging | Yes |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, SpO2, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| USB | No |
| Wi-Fi | No |
| NFC | Yes |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









