Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
Realme Pad 3
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme Pad 3
View Offer
Realme Pad 3 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | Path 3 5G |
| Status | Available |
| Release Date | 2026, January 06 |
| BODY | |
| Dimensions | 255.6 x 187 x 6.6 mm (10.06 x 7.36 x 0.26 in) |
| Weight | 578 g (1.27 lb) |
| Colors | Champagne Gold, Space Grey |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 11.6 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 120Hz, 550 nits (HBM) |
| Resolutions | 2000 x 2800 pixels |
| PPI | 297 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – cellular model only |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 – cellular model only |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 – cellular model only |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 SA/NSA – cellular model only |
| Speed | HSPA, LTE, 5G – cellular model only |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide) Panorama |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, Realme UI 7.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Max (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.5 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 12200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 45W wired 6.5W reverse wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm jack No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass, proximity (accessories only) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS – cellular model only |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









