Trending
- How to Use a Newsletter to Promote Your Website better
- Why is GTA online casino so popular?
- Turning Digital Dreams Into Reality: A Guide to Bitcoin Exchange for Cash
- Is Vaping without Nicotine a Help or a Hazard?
- Next‑Gen Vaping: The Foger Switch Pro 30K Disposable Vape Review
- Geekvape Wenax M2 Leather Edition 2.0 Pod System Kit Review: Sleek Design Meets Effortless Vaping
- Exploring Risk Management through Futures: Delving into Hedging and Speculation
- Best Free VPN for Netflix – iTop VPN
Apple iPhone 17 Air
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Apple iPhone 17 Air
View Offer
Apple iPhone 17 Air Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | iPhone 17 Pro Max |
| Status | Available |
| Released | 2025, September 09 |
| BODY | |
| Dimensions | 156.2 x 74.7 x 5.6 mm (6.15 x 2.94 x 0.22 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colors | Space Black, Cloud White, Light Gold, Sky Blue |
| Material | Glass front (Ceramic Shield 2), titanium frame (grade 5), glass back (Ceramic Shield) |
| SIMs | eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time) |
| Water/Dust | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 1600 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Resolutions | 1260 x 2736 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 480 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Ceramic Shield glass 2 Anti-reflective coating |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Videos | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
| Front Single | 18 MP multi-aspect, f/1.9, (wide), PDAF, OIS SL 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. |
| HARDWARE | |
| YOU | iOS 26 |
| Chipset | Apple A19 Pro (3 nm) |
| CPU | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3149mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min
4.5W reverse wired |
| Wireless Charging | 20W wireless (MagSafe), 50% in 30 min
20W wireless (Qi2) |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometerUltra Wideband (UWB) support (gen2 chip) Emergency SOS, Messages and Find My via satellite |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








