Trending
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- How to set a dynamic wallpaper on an iPhone?
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
Doogee V20 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee V20 Pro
View Offer
Doogee V20 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | V20 Pro |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, June |
| BODY | |
| Dimensions | 170.5 x 81.2 x 14 mm (6.71 x 3.20 x 0.55 in) |
| Weight | 296 g (10.44 oz) |
| Colors | Black, Gray, Red |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.43 inches |
| Type | AMOLED, 500 nits (peak |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 409 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/1.8, (wide) 24 MP, f/1.8, (night vision), 2 infrared night vision lights |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1440p, 1080p |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide) 1440p, 1080p |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 |
| Chipset | Mediatek MT6833 Dimensity 700 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000 meters Ah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 33W wired Reverse wired |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









