Trending
- Aspire Cyber G Slim Review: Sleek, Simple, and Powerful MTL Pod Vaping
- Aspire Loomix Pod System Review: A Next‑Gen Everyday Vape
- Are E-Cigarettes Making Smoking Obsolete?
- 2026 Repair Guide for Laptop Keyboard Failures: Diagnosing,Troubleshooting, and Fixing Common Issues
- iQOO Pad6 Pro Tablet Released: 5th generation Snapdragon 8 supreme edition+4K gaming screen
- iQOO 15T smartphone Released: MediaTek 9500 Monster chip + 8000mAh battery
- Yesido EC29 25W Electric Coffee Grinder Review: Fresh Coffee Anytime, Anywhere
- MJX HYPER GO 16218 RC Car Review: High-Speed Thrills in Full Proportional Control
Honor 20se
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor 20se
View Offer -
Honor 20se
View Offer -
Honor 20se
View Offer
Honor 20se Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | 20se |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, September |
| BODY | |
| Dimensions | 154.6 x 74 x 8.4 mm |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Colors | Midnight Black, Sapphire Blue, Icelandic white |
| Body Material | Front/back glass & aluminum frame |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.26 inches, 84.2% screen-to-body ratio |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 412 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat16 1024/200 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 48 MP, f/1.4, 28mm (wide), 1/2″, 0.8µm, PDAF 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.1″ 8 MP, f/2.4, 27mm (wide), dedicated macro camera 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Videos | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
| Front | 32 MP, f/2.0, 0.8µm, HDR 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.6 GHz Cortex-A76 & 2×1.92 GHz Cortex-A76 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging 22.5W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, 32-bit/384kHz audio, Dolby Atmos sound, Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









