Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Huawei Pura 90 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Pura 90 Pro
View Offer
Huawei Pura 90 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Pura 90 Pro |
| Status | Available |
| Released | 2026, June 11 |
| BODY | |
| Dimensions | 163 x 76.1 x 8.3 mm (6.42 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Colors | Black, White, Gold |
| Material | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water/Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, HDR, 144Hz, 3000 nits (peak) |
| Resolutions | 1276 x 2848 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 476 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Kunlun Glass 3 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.6-4.0, 23mm (wide), 1.0″-type, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.1, 93mm (telephoto), PDAF (5cm – ∞), OIS, 4x optical zoom 50 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, 1080p@480fps (interpolated), HDR Vivid, gyro-EIS, OIS |
| Front | 16 MP, f/2.0, (ultrawide), AF HDR, panorama 4K, 1080p, 1080p@240fps, HDR Vivid, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | EMUI 15 (International), HarmonyOS 6 (China) |
| Chipset | Make a |
| CPU | Octa-core |
| GPU | – |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired 80W wireless 18W reverse wired Reverse wireless |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, L2HC |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









