Trending
- RF40H 15000+ Games Handheld Console Review: Retro Gaming Power in Your Hands
- Lenovo EH150 ANC Headset Review at $25.99: Immersive Sound with Active Noise Cancellation
- NLTR/C SPACE MINI RC Quadcopter Review: Compact, Smart, and Ready for Flight
- The Most Cost-Effective Choice for 100K Puffs: MASKKING EXTRE 100K
- ANNUAL AWARD: Best Prefilled Pod System for Compatibility 2026: SP2S ZUOS
- ANNUAL AWARD: Best Leak-Resistant Refillable Pod System 2026: SP2S SEN X
- TOP Refillable & Relaceable Pod Vape 80K in 2026: VOOPOO NAVIxCyph
- Annual Award: TOP SUB-OHM MESH TANK WITH LARGE CAPACITY 2026: VOOPOO UFORCE-X TANK II
Honor 700 Lite 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor 700 Lite 5G smartphone
View Offer
Honor 700 Lite 5G Specifications
| Basic Info | |
| Brand | Honor |
| Model | Honor 700 Lite |
| Status | Upcoming |
| Release Date | Expected March 2027 |
| Colors | Velvet Gray, Desert Gold, Ocean Blue, Aurora Purple |
| Body | |
| Dimensions | 157.2 × 75.2 × 7.2 mm |
| Weight | 178 g |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 active) |
| Water & Dust | IP67 dust and water resistant |
| Display | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Refresh Rate | 144Hz |
| PWM Dimming | 3840Hz PWM |
| Brightness | 900 nits (typ), 2200 nits (HBM), 7000 nits (peak) |
| Resolution | 1260 × 2700 pixels |
| Pixel Density | ~446 ppi |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Networks | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Camera | |
| Rear Camera | 200 MP (wide, PDAF) |
| 12 MP (ultrawide) | |
| Features | LED flash, HDR, panorama, AI photography |
| Rear Video | 4K@30fps |
| Front Camera | 32 MP (wide) |
| Front Video | 4K@30fps |
| Hardware | |
| YOU | Android 17, MagicOS 11 |
| Android Updates | Up to 6 major Android upgrades |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7300 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.8 GHz Cortex-A78 + 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| Battery | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6800 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Fast Charging | 66W wired |
| Reverse Charging | 10W reverse wired |
| Commons | |
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Sensors | Under-display fingerprint (optical), accelerometer, compass, proximity |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes (market dependent) |
| Radio | Unspecified |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









