Trending
- How to Maintain Your Vape Device and E-Juice: 10 Essential Tips
- The Future of AI Art: What Lies Ahead for Artists and Creators
- 4 Apps for Sports Betting Success for your life
- What Are the Types of Strategy Used in Blackjack Games on Online Blackjack Sites?
- Top Three Vaping Brands
- Redefining Email Communication: Venturing Beyond Apple Mail
- Geek Bar Burj 80K Review: A Futuristic Disposable Vape Designed for Heavy Users
- Hellvape Vsee Neo Pod System Kit Review: Compact Power Meets Everyday Vaping
Honor Watch 5 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Watch 5 Ultra smartwatch
View Offer
Honor Watch 5 Ultra Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Watch 5 Ultra |
| Status | Available |
| Release date | 2025, March 02 |
| BODY | |
| Dimensions | 46.3 x 46.3 x 11.4 mm (1.82 x 1.82 x 0.45 in) |
| Weight | 51.8 g (1.83 oz) |
| Colors | Black, Brown |
| Body Material | Glass front, titanium alloy frame (grade 5), polymer fiber back |
| SIMs | No |
| Water/Dust | IP68 dust tight and water resistant 5 ATM/50m ECG certified |
| DISPLAY | |
| Size | 1.5 inches |
| Type | LTPO AMOLED |
| Resolutions | 466 x 466 pixels |
| PPI | 310 ppi density |
| Multi touch | Yes Always-on display |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | THAT |
| 3G | THAT |
| 4G | THAT |
| 5G | No |
| Speed | No |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | Proprietary OS |
| Chipset | No |
| CPU | No |
| RAM | No |
| Internal | 8GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 5480 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Fast Charging | Wireless charging |
| Wireless Charging | Yes |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, SpO2 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| USB | No |
| Wi-Fi | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









