Trending
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- Elf Bar Elfa Pro Prefilled Pod Vape Review at £5.49: Simple, Flavorful & Everyday‑Ready
- Dovpo Flipside Squonk Mod Review: A Powerful & Compact Squonk Option
- How to Clear up Insufficient Memory on a Mobile Phone?
- Mobile Gambling: Best Phones for Online Gaming Ranked
- What Should I do if I Lose My Android Phone? How to Conduct Positioning and Remote Control
- What are the Best Websites for College Students
- Looking Ahead to 2017: 15 Vaping Experts Weigh In on the Future of E-Cigs
Huawei Mate 80
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Huawei Mate 80
View Offer
Huawei Mate 80 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Death 80 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, September |
| BODY | |
| Dimensions | 160.8 x 76.1 x 8.4 mm (6.33 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 208 g (6.63 oz) |
| Colors | Silver, Black |
| Body Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 2m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 |
| Type | LTPO OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1176 x 2400 pixels, 18.5:9 ratio |
| PPI | 409 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Penta | 64 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, Laser AF, OIS 48 MP, f/3.0, 90mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Videos | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
| Front | 24 MP, (wide), 2160p@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS HDR Panorama |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8 Gen 3 Pro |
| CPU | Octa-core (2×2.86 GHz Cortex-A76 & 2×2.36 GHz Cortex-A76 & 4×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB / 1TB / 2TB |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | 144W Fast charging |
| Wireless | Fast wireless charging |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes 32-bit/384kHz audio |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.2, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









