Trending
- Optimizing the Path from Potential Interest to Confirmed Sale: Strategies for Success
- Enhancing Home Efficiency with Dumbwaiter Lifts
- Which Casino Games You Should Play?
- Bensink Rotary Power Broom: The Ultimate Gas-Powered Cleaning Solution
- How to Keep Your Rummy Skills Sharp
- The Future of MMJ in Oklahoma: What’s Next for the State’s Economy?
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
Huawei Nova 14
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Nova 14
View Offer
Huawei Nova 14 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | New 14 |
| Status | Coming soon |
| Released | 2025, December |
| BODY | |
| Dimensions | 161.5 x 75.4 x 7 mm (6.36 x 2.97 x 0.28 in) |
| Weight | 192 g (6.74 oz) |
| Colors | Black, Blue, White |
| Material | – |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | OLED, 1B colors, HDR10, 165Hz |
| Resolutions | 1084 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Kunlun Glass 4 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 60 MP, f/1.9, (wide), PDAF, Laser AF 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p |
| Front | 60 MP, f/2.4, 100? (ultrawide) HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | HarmonyOS 6.0 |
| Chipset | Kirin 960 (6nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Maleoon 890 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired 5W reverse wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, color spectrum Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| GPS | Yes, with A-GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









