Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Infinix Note 40
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Infinix Note 40
View Offer -
Infinix Note 40
View Offer -
Infinix Note 40
View Offer
Infinix Note 40 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Infinix |
| Model | Note 40 |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 168.6 x 76.6 x 8.6 mm |
| Weight | 209 g (7.72 oz) |
| Colors | Obsidian Black, Interstellar Blue, Sunset Gold |
| Body Material | Glass front, plastic frame, glass or leather back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, 120Hz, 580 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2460 pixels |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.7, (wide), 1/2″, 0.7µm, PDAF 12 MP, f/2.4, (depth) QVGA |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front | 32 MP, f/2.0, (wide) LED flash, HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7020 |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 68W wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with dual speakers 3.5mm Jack Yes Tuned by JBL |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | with A-GPS |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









