Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
iQOO Pad 2 Pro
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
iQOO Pad 2 Pro
View Offer -
iQOO Pad 2 Pro
View Offer
iQOO Pad 2 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | iQOO |
| Model | Pad 2 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | May 2024 |
| BODY | |
| Dimensions | 266 x 191.6 x 6.6 mm (10.47 x 7.54 x 0.26 in) |
| Weight | 585 g (1.29 lb) |
| Colors | Gray |
| Body Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 12.1 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, HDR10, 600 nits |
| Resolutions | 1968 x 2800 pixels |
| PPI | 283 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13 MP, f/2.2, 21mm, 112 (ultrawide), 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0″, 1.12µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.05 GHz Cortex-X2 & 3×2.85 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 44W wired, PD 5W reverse wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort, magnetic connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









