Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Lenovo Legion Duel
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Lenovo Legion Duel
View Offer -
Lenovo Legion Duel
View Offer -
Lenovo Legion Duel
View Offer
Lenovo Legion Duel Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Lenovo |
| Model | Legions Duel |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2020, August |
| BODY | |
| Dimensions | 169.2 x 78.5 x 9.9 mm (6.66 x 3.09 x 0.39 in) |
| Weight | 239 g (8.43 oz) |
| Colors | Vengeance Red, Blazing Blue |
| Body Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.65 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | (~388 ppi density) |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42 – International |
| 5G | 1, 3, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat15 800/210 Mbps, 5G 2.5 Gbps DL |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 64 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 16 MP, f/2.2, 120?, 16mm (ultrawide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30/60fps |
| Front | Motorized pop-up 20 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1″, 0.9µm LED flash, HDR 4K@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10, Legion OS/ ZUI12 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (1×3.09 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast charging 90W, 50% in 10 min, 100% in 30 min (512GB 16GB RAM model) Fast charging 65W, (128GB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM models) |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptiv |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | Two Type-C 1.0 reversible connectors, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









