Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Meizu 16
-
Processor
Snapdragon 845 Octa core -
RAM
6GB/8GB -
Storage
64GB/ 128GB/256GB -
Display
6.1 inch 2560 x 1440 pixels screen -
Camera
20MP+20MP and 20MP front -
Operating System
Android OS 8.0 with Flyme UI 7.0
Offers
-
Meizu 16
View Offer -
Meizu 16
View Offer -
Meizu 16
View Offer -
Meizu 16
View Offer -
Meizu 16
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Meizu 16 |
Hardware
| CPU | Snapdragon 845 Octa core |
| RAM | 6GB/8GB |
| ROM | 64GB/ 128GB/256GB |
Display
| Screen type | IPS LCD |
| Screen size | 6.1 inch |
| Screen resolution | 2560 x 1440 pixels screen |
Camera
| Camera type | dual camera |
| Back camera | 20MP+20MP |
| Front camera | 20MP, f/2.0, Face recognition front |
Network
| 2G | GSMB2/B3/B5/B8 |
| 3G | WCDMA: B1/B2/B5/B8 |
| 4G | FDD-LTE:B1/B3/B5/B7 TDD-LTE:B38/B39/B40/B41 |
| SIM | Dual Nano SIM card |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android OS v7.1.2 with Flyme UI 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Hall Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Fingerprint recognition,GPS,MP3,MP4,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3800mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









