Trending
- ARGUS G3 Mini vs SP2S SEN X: Which Pod Kit Wins in 2026?
- FC 26 Coins: Buy FC26 Coins Cheap & Safely in 2026
- Cloud King CK50000 Disposable Vape Review-Massive Puff Count Meets Modern Technology
- Air Factory 50K Disposable Vape Review-Long‐Lasting Performance with American Made Quality
- Rendering images of Xiaomi 18 Pro smartphone have been Released: A new AI button has been added, which can control cars / smart home devices.
- Does online job allow you to earn money?
- What to Know About Rollers.io and Its Operators?
- How Mobile Phones Have Revolutionized Online Casinos
Motorola Edge Plus 2023
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Edge Plus 2023
View Offer -
Motorola Edge Plus 2023
View Offer -
Motorola Edge Plus 2023
View Offer
Motorola Edge Plus 2023 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Edge Plus 2023 |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2023, April |
| BODY | |
| Dimensions | 163.1 x 76 x 8.8 mm |
| Weight | 192 g (6.91 oz) |
| Colors | Cosmos Blue, Stardust White |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | OLED, 1B colors, 165Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 396 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.55″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 114? (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm 12 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Videos | 8K@24fps, 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Front Dual | 60 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8″, 0.61µm or 60 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8″, 0.61µm, under display HDR 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging 120W, 100% in 35 min (advertised) Fast wireless charging 15W Reverse wireless charging 5W |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Ready For support |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.4 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








