Trending
- Looking Ahead to 2017: 15 Vaping Experts Weigh In on the Future of E-Cigs
- What to Do If You Forget Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The Configuration of Honor 20 Pro has been Revealed: Snapdragon 7 Gen 3 Chip, 10100mAh Battery
- BlitzWolf BW-V12 Smart AI Projector Review: Transform Your Home Entertainment
- HAILESI S123E Gaming Display Review: Elevate Your Portable Gaming Experience
- MESWAO B1 Tablet PC Review: Power, Performance, and Portability in One Device
- VAPORESSO Unveils XROS 6: Redefining MTL Efficiency with Industry-First 60-Second Smart Prime Technology
- NEXA Ultra vs Beri Cliq: Which Disposable Vape Offers Better Value?
Motorola Moto G Power 5G 2026
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Moto G Power 5G 2026
View Offer
Motorola Moto G Power 5G 2026 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G Power 5G 2026 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Exp Release on January, 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | 166.62 x 77.10 x 8.72mm (6.56 x 3.04 x 0.34 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Colors | Slate Gray, Red, and Leaf Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 6), silicone polymer (eco leather) back, plastic frame |
| SIMs | Nano SIM, eSIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 certified for dust and water resistance MIL-STD-810H certified for durability |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1,000-nit peak brightness |
| Resolutions | 1080 x 2388 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 390 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 |
| 5G | 2, 5, 7, 12, 14, 25, 26, 29, 30, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.61µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front | 20 MP, f/2.4, (wide), 1.0µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MP2 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5200 mAh |
| Removable | No |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired 15W wireless |
| wireless charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









