Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Motorola Moto Watch 70
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Moto Watch 70
View Offer -
Moto Watch 70
View Offer -
Moto Watch 70
View Offer
Motorola Moto Watch 70 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto Watch 70 |
| Status | Comming soon |
| Release date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 42 x 46 x 11.9 mm |
| Weight | 29 g (1.02 oz) |
| Colors | Black |
| Body Material | Glass front, plastic back, aluminum frame |
| SIMs | e.g |
| Water/Dust | IP-67 |
| DISPLAY | |
| Size | 1.69 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolutions | 240 x 280 pixels |
| PPI | 392 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Sapphire crystal glass Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | SpOS |
| Chipset | – |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| RAM | 1GB |
| Internal | 32GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-lon |
| Capacity | 355 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Wireless charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| USB | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









